Egeli Hukuk & Arabuluculuk Bürosu

Korsan kitap sezonu açıldı

Yaz sezonuyla birlikte korsan kitapçılar da sezonu açtı. Yayıncılar Meslek Birliği (YAYBİR) ise her yıl kolluk kuvveti eşliğinde Akdeniz ve Ege kıyılarındaki tatil beldelerinde yaptığı korsan kitap mücadelesini başlattı. Egeli Hukuk Bürosu, “YAYBİR Korsanla Mücadele 2011 Yaz Kampanyası” kapsamında sahil kentlerindeki korsan kitap satış ve dağıtım noktalarını takibe aldı.

Avukat Abdullah Egeli öncülüğünde başlatılan çalışmalar sonucunda, Aydın’ın Kuşadası Güzelçamlı Beldesi’nde Batı Ege’nin korsan kitapta merkez stok ve dağıtım noktalarından biri olduğu tespit edilen 3 depoya baskın düzenlendi. Jandarma bölgesi olduğu için ilk kez jandarmayla koordineli olarak yapılan baskınlarda depolar çilingir aracılığıyla açıldı. Yapılan aramalarda 7 bin adet bandrolsüz ve sahte bandrollü kitap ele geçirildi. Korsan kitapların bir kısmı dağıtıma hazır şekilde kolilerde bulundu. Ele geçirilen korsan kitaplarda oransal olarak Canan Tan’ın ‘İz’ ve Hanefi Avcı’nın ‘Haliç’teki Simonlar’ adlı kitabı başı çekti, onu Zülfü Livaneli’nin son kitabı ‘Serenad’ takip etti. Doğan Kitap, Pegasus, Artemis ve Altın Kitaplar da en fazla korsanı basılan yayınevleri oldu.

Haberler


16
MAY

FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNDA (TELİF HAKLARI YASASI) YAPILACAK OLAN DEĞİŞİKLİKLER MECLİSE SEVK EDİLDİ

Türkiye’de telif hakları yasası olarak bilinen 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu değişiklikleri 7 yılı geçen bir çalışma sonu tamamlanarak görüşülmek üzere TBMM ye sevk edildi. Yasa değişiklik çalışmaları uzun yıllardır devam etmekteydi. Değişiklik metnini hazırlayan kültür ve turizm bakanlığı geçen yıl yani 2017 yılı içinde bu çalışmalara hız vermiştir. Bakanlık bu değişiklikleri yaparken Avrupa Birliği direktiflerini ve son gelişmeleri esas almıştır. Türkiye’de bulunan eser sahipleri ,yayıncılar, yapımcılar ve icracı sanatçılar dan oluşan çalışma grupları ile görüş alışverişinde bulunulmuş ve neredeyse herkesin görüşü alınmıştır. Bakanlık titiz bir çalışma ile dengeleri sağlamaya eser ve hak sahiplerinin haklarını korumaya çalışmış ve yine kullanıcılarında haklarını gözetmeye azami itina göstermiştir.

16
MAY

Av. Abdullah EGELİ 6. Ulusal Yayın Kongresi'nde Görev Aldı

6.Ulusal Yayın Kongresi 10-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Kongreye tüm yayıncı yazar kuruluşları ilgili bakanlık yetkilileri katıldı.