Egeli Hukuk & Arabuluculuk Bürosu

Korsan kitaba çalıntı bandrol

Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü binasından 8 ay önce çalınan 1 milyon 700 bin bandrolün izi, Türkiye Yayıncılar Birliği’nin (TYB) Ankara ve İzmir’de bazı kitabevlerine polis eşliğinde düzenlediği seri operasyonlarda bulundu. TYB avukatı Abdullah Egeli’nin aylarca hafiye gibi yürüttüğü çalışmalar sonunda düzenlenen baskınlarda, ‘çok satan kitapların korsan baskılarının, üzerlerine çalıntı bandrol yapıştırılıp kitap raflarında satıldığı’ ortaya çıkarıldı.

Çılgın Türkler, Ferrarisini Satan Bilge, Benim Hüzünlü Orospularım ve En Uzun Gece gibi çok satan kitapların korsan basılan yüzlercesini çalıntı bandrolle meşrulaştırılarak satışa sunuldukları raflardan toplayan, sorumluları şikayet eden Egeli, ‘Korsan kitaplar, devletten çalınan bandrolle alenen satılıyor. Yer gök korsan oldu. Yayıncılar Birliği olarak artık kılıçları çektik. İşlem yapmayan belediyeler, kampüsünde korsan kitap sattıran rektörler kendilerini mahkemelerde bulurlarsa şaşırmasınlar’ dedi.

Haberler


16
MAY

FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNDA (TELİF HAKLARI YASASI) YAPILACAK OLAN DEĞİŞİKLİKLER MECLİSE SEVK EDİLDİ

Türkiye’de telif hakları yasası olarak bilinen 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu değişiklikleri 7 yılı geçen bir çalışma sonu tamamlanarak görüşülmek üzere TBMM ye sevk edildi. Yasa değişiklik çalışmaları uzun yıllardır devam etmekteydi. Değişiklik metnini hazırlayan kültür ve turizm bakanlığı geçen yıl yani 2017 yılı içinde bu çalışmalara hız vermiştir. Bakanlık bu değişiklikleri yaparken Avrupa Birliği direktiflerini ve son gelişmeleri esas almıştır. Türkiye’de bulunan eser sahipleri ,yayıncılar, yapımcılar ve icracı sanatçılar dan oluşan çalışma grupları ile görüş alışverişinde bulunulmuş ve neredeyse herkesin görüşü alınmıştır. Bakanlık titiz bir çalışma ile dengeleri sağlamaya eser ve hak sahiplerinin haklarını korumaya çalışmış ve yine kullanıcılarında haklarını gözetmeye azami itina göstermiştir.

16
MAY

Av. Abdullah EGELİ 6. Ulusal Yayın Kongresi'nde Görev Aldı

6.Ulusal Yayın Kongresi 10-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Kongreye tüm yayıncı yazar kuruluşları ilgili bakanlık yetkilileri katıldı.