Egeli Hukuk & Arabuluculuk Bürosu

6698 SAYILI KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU

MADDE 1- (1) Bu Kanunun amacı, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemektir.
KİŞİLERİN EN TEMEL HAKLARINDAN BİRİSİ KİŞİSEL VERİLERİNİN KORUNMASIDIR.GELİŞEN TEKNOLOJİ VE BU GELİŞMELERİN HAYATIN TÜM ALANINDA ETKİLİ OLMASINA PARALEL OLARAK KİŞİSEL VERİLERİN KULLANILMASI KAÇINILMAZ HALE GELMİŞTİR.BU DOĞRULTUDA HEM KİŞİSEL VERİLER KORUNMALI AYNI ZAMANDA DA KULLANILMALIDIR. İŞTE BU BİRLİKTELİKTEN ÇIKABİLECEK UYUŞMAZLIKLARI ÖNLEMEK VE KORUNMANIN TAM VE GÜVENLE YAPILABİLMESİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA 6698 SAYILI KİŞİSEL VERİLEN KORUNMASINA İLİŞKİN KANUNİ DÜZENLEME YAPILMIŞTIR.
EGELİ HUKUK BÜROSU, KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINA İLİŞKİN HUKUKİ ÇÖZÜMLER SUNMAKTA,HUKUKİ ÇÖZÜMLERİN YANINDA, UYGULAMAYA
YÖNELİK EĞİTİM VE  DANIŞMANLIK HİZMETİ DE VERMEKTEDİR.

Haberler


16
MAY

FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNDA (TELİF HAKLARI YASASI) YAPILACAK OLAN DEĞİŞİKLİKLER MECLİSE SEVK EDİLDİ

Türkiye’de telif hakları yasası olarak bilinen 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu değişiklikleri 7 yılı geçen bir çalışma sonu tamamlanarak görüşülmek üzere TBMM ye sevk edildi. Yasa değişiklik çalışmaları uzun yıllardır devam etmekteydi. Değişiklik metnini hazırlayan kültür ve turizm bakanlığı geçen yıl yani 2017 yılı içinde bu çalışmalara hız vermiştir. Bakanlık bu değişiklikleri yaparken Avrupa Birliği direktiflerini ve son gelişmeleri esas almıştır. Türkiye’de bulunan eser sahipleri ,yayıncılar, yapımcılar ve icracı sanatçılar dan oluşan çalışma grupları ile görüş alışverişinde bulunulmuş ve neredeyse herkesin görüşü alınmıştır. Bakanlık titiz bir çalışma ile dengeleri sağlamaya eser ve hak sahiplerinin haklarını korumaya çalışmış ve yine kullanıcılarında haklarını gözetmeye azami itina göstermiştir.

16
MAY

Av. Abdullah EGELİ 6. Ulusal Yayın Kongresi'nde Görev Aldı

6.Ulusal Yayın Kongresi 10-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Kongreye tüm yayıncı yazar kuruluşları ilgili bakanlık yetkilileri katıldı.