Egeli Hukuk & Arabuluculuk Bürosu

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Hukuk Uygulamaları Sempozyumu Yapıldı

26 – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında Bodrum’da Eğitim Yayıncıları Meslek Birliği (EĞİTİMYAYBİR), Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR), Telif Hakları Genel Müdürlüğü (THGM) ve Yargıtay’ın katkılarıyla “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Hukuk Uygulamaları” başlıklı bir sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyuma, Telif Hakları Genel Müdürlüğü Yetkilileri, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Başkanı, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Üyeleri, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Üyesi, İstanbul – Ankara Hukuk mahkemelerinde görevli Hakim ve Savcılar, AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri, üniversitelerden öğretim üyeleri ve Meslek Birliğimizin Başkanı Serhat Baysan ve Hukuk Danışmanımız Abdullah Egeli katıldılar.

Haberin devamı: http://www.yaybir.org.tr/haberler/5846-sayili-fikir-ve-sanat-eserleri-kanunu-hukuk-uygulamalari-sempozyumu/447

FSEK1

Haberler


16
MAY

FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNDA (TELİF HAKLARI YASASI) YAPILACAK OLAN DEĞİŞİKLİKLER MECLİSE SEVK EDİLDİ

Türkiye’de telif hakları yasası olarak bilinen 5846 sayılı fikir ve sanat eserleri kanunu değişiklikleri 7 yılı geçen bir çalışma sonu tamamlanarak görüşülmek üzere TBMM ye sevk edildi. Yasa değişiklik çalışmaları uzun yıllardır devam etmekteydi. Değişiklik metnini hazırlayan kültür ve turizm bakanlığı geçen yıl yani 2017 yılı içinde bu çalışmalara hız vermiştir. Bakanlık bu değişiklikleri yaparken Avrupa Birliği direktiflerini ve son gelişmeleri esas almıştır. Türkiye’de bulunan eser sahipleri ,yayıncılar, yapımcılar ve icracı sanatçılar dan oluşan çalışma grupları ile görüş alışverişinde bulunulmuş ve neredeyse herkesin görüşü alınmıştır. Bakanlık titiz bir çalışma ile dengeleri sağlamaya eser ve hak sahiplerinin haklarını korumaya çalışmış ve yine kullanıcılarında haklarını gözetmeye azami itina göstermiştir.

16
MAY

Av. Abdullah EGELİ 6. Ulusal Yayın Kongresi'nde Görev Aldı

6.Ulusal Yayın Kongresi 10-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi. Kongreye tüm yayıncı yazar kuruluşları ilgili bakanlık yetkilileri katıldı.